Oferta
Blog

Cykl życia pracownika – co to jest i jak go ułożyć 

Cykl życia pracownika – co to jest i jak go ułożyć 
Powrót
10 lipca 2023
|
3 min.
Zarządzanie
Max Cyrek
Max Cyrek

Pracownik rozpoczynający swoją przygodę z danym przedsiębiorstwem jednocześnie rozpoczyna w nim swój cykl życia. Zagadnienie to jest szczególnie bliskie działom zajmującym się zasobami ludzkimi w firmie. Co oznacza i dlaczego jest istotne dla funkcjonowania organizacji? 

Z poniższego artykułu dowiesz się:  

  • Czym jest cykl życia pracownika?  
  • Jakie wyróżniamy etapy życia pracownika? 
  • Jakie korzyści dla firmy niesie cykl życia pracownika? 

Co to jest cykl życia pracownika?  

Cykl życia pracownika (z ang. employee experience) to zagadnienie odnoszące się do poszczególnych etapów funkcjonowania pracownika w organizacji. Określa wszystkie etapy i wyzwania, z którymi zatrudniony mierzy się w czasie trwania kariery w przedsiębiorstwie. Obejmuje zainteresowanie przedsiębiorstwem, proces rekrutacji, wprowadzenie, rozwój i retencję, jak również moment opuszczania firmy. 

Skuteczne zarządzanie cyklem życia pracownika pozytywnie wpływa na doświadczenia pracowników i wzmacnia employer branding. Każdy z etapów wiąże się z określonymi wyzwaniami po stronie zatrudnionego, jak i kadry prowadzącej. Jak więc zarządzać cyklem życia pracownika, by był on maksymalnie efektywny i wiązał się ze zwiększoną wydajnością pracowników?  

Skrupulatne analizowanie danych i umiejętne planowanie kolejnych etapów cyklu życia pracownika pozwoli wypracować model zapewniający zadowolenie pracowników i podejmowanie nowych wyzwań. 

Etapy cyklu życia pracownika  

Fazy cyklu życia pracownika można podzielić na sześć zasadniczych etapów, a pierwsze dwa z nich dotyczą czasu jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia.  

Attraction – etap związany z zainteresowaniem i przyciąganiem pracownika. Jest on ściśle powiązany z wizerunkiem i reputacją firmy oraz marką pracodawcy. Aspekty te decydują o tym, jak przedsiębiorstwo jest postrzegane przez potencjalnych kandydatów. Jeśli marka i firma kojarzą się z uczciwością i stabilizacją, istnieje większa szansa, że kandydat rozważy zatrudnienie się w tym miejscu pracy.  

Rekrutacja – to moment, w którym potencjalny kandydat jest brany pod uwagę w kontekście przyjęcia w danej firmie. Etap ten obejmuje selekcję, realizację zadań rekrutacyjnych oraz negocjowanie warunków zatrudnienia. Potencjalny pracownik podejmuje również decyzję, czy chce przystać na propozycję pracodawcy.  Etap ten kończy się w momencie, gdy kandydatowi zostanie złożona oferta, a on ją przyjmie. Wówczas obie strony przechodzą do dalszego działania, czyli procesu onboardingu. 

Onboarding – w tym określonym momencie pracownik przechodzi do nowego środowiska pracy i jest wdrażany do objęcia stanowiska. To również idealna chwila, by poznał kulturę organizacyjną i wartości firmy oraz kolegów i koleżanki z zespołu.  Jest to ważny etap, w którym pracownik powinien być jak najlepiej zaznajomiony ze swoimi obowiązkami oraz oczekiwaniami, jakie ma wobec niego pracodawca. Firma powinna również jasno określić jak będzie wyglądał przebieg kariery zatrudnionego i możliwości rozwoju.  Należycie przeprowadzony proces onboardingu buduje w pracowniku poczucie przynależności do organizacji i budzi w nim motywację oraz chęć wykazania się w nowym środowisku zawodowym. 

Rozwój – element cyklu związany z rozwojem kompetencji pracownika i poszerzaniem wachlarza umiejętności. Bardzo istotne jest, aby organizacja oferowała zatrudnionemu możliwość udziału w szkoleniach, kursach czy programach rozwoju. Dzięki temu będzie on bardziej zmotywowany i zaangażowany w życie firmy oraz poprawę jej wyników. 

Retencja  – to etap, w którym pracownik posiada już ugruntowaną pozycję w firmie, a pracodawca musi zadbać o jego dalszą motywację oraz utrzymanie w organizacji. Dla kierownictwa i działów HR to moment, w którym powinny szczególnie przyglądać się sytuacji pracownika i minimalizować ryzyko chęci zmiany pracy. Narzędziami ku realizacji tego celu mogą być na przykład:  

  • zmiana zakresu obowiązków,  
  • nowe wyzwania zawodowe,  
  • angaż do nowych projektów,  
  • dodatkowe benefity pracownicze,  
  • podwyżka wynagrodzenia,  
  • awans. 

Offboarding – etap rozstania z firmą, który może wynikać z woli pracownika, decyzji zarządu lub przejścia na emeryturę. Dla przedsiębiorstwa ważnym aspektem powinno być sprawne przeprowadzenie tego procesu oraz rozstanie w przyjaznej atmosferze, co pozwoli zachować pozytywny wizerunek marki i organizacji na zewnętrz. 

Korzyści związane z cyklem życia pracownika  

Model cyklu życia pracownika jest korzystny dla firm z kilku powodów. Przede wszystkim wizualizuje drogę pracownika w firmie co sprawia, że dział HR oraz kierownictwo widzą na jakim etapie zatrudnienia znajduje się członek zespołu. Dzięki temu w prostszy i szybszy sposób można zaplanować dalszy rozwój kariery i cele do osiągnięcia. Tym samym pracownik nie doświadcza przestojów i marazmu w pracy – nie ma świadomości, że się nie rozwija i nie ma potrzeby zmiany otoczenia zawodowego.  

Z perspektywy kierownictwa, zbieranie danych pojawiających się na każdym etapie cyklu życia pracownika pozwala wydajniej zarządzać zespołem i lepiej modelować rozwój zatrudnionych. 

Umiejętne zarządzanie wszystkimi etapami cyklu życia pracownika ma duży wpływ na rozwój przedsiębiorstwa i poprawę jego wydajności. Jednocześnie sprawia, że zatrudnieni mają świadomość ciągłego rozwoju, co ogranicza ich rotację. 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460