Oferta
Blog

Employee Advocacy – co to jest i na czym polega? 

Employee Advocacy – co to jest i na czym polega? 
Powrót
11 lipca 2023
|
4 min.
Pracodawca
Katarzyna Kseniuk
Katarzyna Kseniuk

Firmy muszą poszukiwać innowacyjnych sposobów promocji swoich produktów i usług. Jednym z takich rozwiązań jest Employee Advocacy – strategia wykorzystująca zaangażowanie pracowników do promowania marki i budowania pozytywnego wizerunku firmy.

To rozwiązanie z jednej strony może być świetnym sposobem na promocję marki na zewnętrz, ale z drugiej niesie również pewne ryzyko. Ważne jest więc, by proces employee advocacy dotyczył starannie dobranych członków zespołu. Na czym polega, jak wdrożyć ten program i jakie może nieść korzyści dla firmy? 

Z poniższego artykułu dowiesz się:  

 • Czym jest employee advocacy?  
 • Jakie korzyści niesie employee advocacy?  
 • Jak wdrożyć employee advocacy?  
 • Jakich błędów nie popełniać? 

Definicja Employee advocacy

Employee advocacy (w tłumaczeniu na język polski “rzecznictwo pracowników”) to proces, w którym pracownik na prośbę i z polecenia pracodawcy staje się ambasadorem marki. Zagadnienie to jest związane z technikami employer brandingu, czyli budowania marki pracodawcy, jak również personal brandingu, czyli budowania marki osobistej.  

Employee Advocacy, czyli Ambasadorstwo Pracowników, to podejście marketingowe, w którym pracownicy firmy stają się aktywnymi ambasadorami marki. Polega to na zachęcaniu i umożliwianiu pracownikom dzielenia się informacjami o firmie na swoich osobistych profilach w mediach społecznościowych.

Definicja employee advocacy

W zakresie działań employee advocacy, wyznaczony pracownik różnymi kanałami (na za pomocą mediów społecznościowych) promuje firmę, jej wartości oraz oferowane przez nią dobra, produkty i usługi. 

Korzyści związane z employee advocacy 

Zaangażowanie pracowników w budowanie wizerunku firmy może przynieść dla organizacji szereg korzyści, ale odczują je również sami zainteresowani.  

 1. Wpływ employee advocacy na firmę – employer branding może mieć różne oblicza. Jednym z nich jest uczynienie pracowników ambasadorami marki. Wówczas przekaz płynący do potencjalnych klientów jest bardziej zróżnicowany, ale jednocześnie ma szansę trafić o wiele głębiej, na przykład ze względu na rozmowę w cztery oczy na temat firmy lub przy użyciu osobistych kanałów w mediach społecznościowych. 
   
  Opinie osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie będą o wiele bardziej miarodajne i przekonujące, niż przekaz płynący z oficjalnych kanałów komunikacyjnych firmy. Employee advocacy skuteczniej zwiększy zaufanie do marki, co może przełożyć się na szybsze zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry. Promocja marki przez zatrudnionych umacnia również wizerunek organizacji jako atrakcyjnego pracodawcy wśród przyszłych pracowników i partnerów biznesowych oraz klientów. 
 1. Wpływ na pracownika – działania employee edvocacy mają również bezpośredni wpływ na samych ambasadorów. Zaangażowanie pracowników w promocję organizacji jest dla nich nobilitacją i stawia ich w roli ekspertów. Dodatkowo może rozwinąć nowe umiejętności – na przykład tworzenie prezentacji czy przemowy publiczne.  
   
  Dodatkowo działania employee advocacy wzmacniają poczucie przynależności do organizacji, co może przełożyć się na większą efektywność ambasadora podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. 

Proces wdrażania employee advocacy w firmie

Wdrożenie programu z zakresu employee advocacy w firmie będzie wymagało od pracodawcy wyedukowania pracowników i zapewnienia im odpowiednich narzędzi do działania. Od czego zacząć i jak poprowadzić kolejne etapy?  

 • Edukacja pracowników – zapoznaj pracowników z tematem employee advocacy i wyjaśnij jakie korzyści takie działania mogą przynieść zarówno firmie, jak i samym zatrudnionym. Przedstaw sposoby, w jakich mogą wspierać markę w roli ambasadorów firmy. Następnie wybierz pracowników, których zaangażujesz w projekt. 
 • Określenie celów i strategii – przypomnij zespołowi o celach, misji, wartościach i kulturze organizacyjnej firmy. Zaplanuj szczegółowo działania, by wszyscy ambasadorowie mieli jasny obraz prowadzonych aktywności.  
 • Dostarczenie narzędzi – zapewnij zespołowi narzędzia i zasoby, które umożliwią skuteczne budowanie marki pracodawcy. Ambasadorowie powinni mieć na przykład umożliwiony dostęp do wyznaczonych platform komunikacyjnych, materiałów promocyjnych, contentu, elementów graficznych czy narzędzi zarządzania treścią.  
 • Szkolenia – oprócz wiedzy na temat employee advocacy, pracownicy powinni wiedzieć również jaką rolę odgrywa w ich zadaniu personal branding. Ich osobisty wizerunek jest bowiem bardzo ważnym elementem strategii EA. Szkolenie w zakresie budowania własnej marki lepiej przygotuje zespół do realizacji wyznaczonych celów i jednocześnie będzie stanowić dla nich wartość dodaną oraz rozszerzenie kompetencji.  
 • Ustalenie nagród – opracowanie przejrzystego systemu nagród będzie dodatkową motywacją do rzetelnego wykonywania obowiązków w ramach działań EA. 
 • Monitoring i analiza – na bieżąco analizuj uzyskiwane wyniki poprzez monitorowanie zaangażowania ambasadorów, ilości udostępnianych przez nich treści i wpływu członków zespołu na odbiorców. Reaguj w przypadku niezadowalających efektów i dostosowuj strategię do potrzeb i dynamiki zmian. 

Kluczowe czynniki sukcesu programu Employee Advocacy

Aby program Employee Advocacy był skuteczny, istnieje kilka kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Kultura zaangażowania – w firmie musi panować kultura zaangażowania, w której pracownicy są zachęcani do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją. Warto budować atmosferę, w której ambasadorstwo marki jest doceniane i nagradzane.

Komunikacja i transparentność – ważne jest utrzymanie otwartej komunikacji z ambasadorami marki. Powinni mieć dostęp do aktualnych informacji na temat strategii firmy, nowych produktów czy kampanii marketingowych. Ważne jest również, aby słuchać ich opinii i uwag dotyczących programu Employee Advocacy.

Motywacja i nagradzanie – ambasadorowie marki powinni być motywowani do kontynuowania swojego zaangażowania. Mogą to być nagrody materialne, jak np. bonusy czy vouchery, ale również nagrody niematerialne, jak publiczne uznanie czy awanse wewnętrzne.

Najczęstsze błędy przy wprowadzania employee advocacy 

Przede wszystkim zaproś do projektu osoby, które realnie chcą wziąć w nim udział w myśl powiedzenia, że “nie ma pracownika z niewolnika”. Pamiętaj, by odpowiednio wyedukować zatrudnionego i udostępnić mu platformy oraz narzędzia do skutecznych inicjatyw.  

Nie nagradzaj finansowo wszystkich podejmowanych działań – premie powinny odnosić się bardziej do całości podejmowanych inicjatyw, a nie do każdej z osobna (w przeciwnym razie poszczególne aktywności będą nieszczere, co źle wpłynie na autentyczność przekazu).  

Wpływ employee advocacy na organizacje

Umiejętne przeprowadzenie strategii employee advocacy oparte na doborze odpowiednich osób może przynieść firmie szereg korzyści:

 • Zwiększenie świadomości marki
 • Budowanie zaufania i wiarygodności
 • Budowanie lojalności wśród pracowników
 • Wzmocnienie wizerunku pracodawcy
 • Tworzenie sieci ekspertów
 • Angażowanie pracowników
 • Kreowanie pozytywnego wizerunku firmy
 • Zwiększenie zaangażowania klientów
 • Rozwijanie kompetencji pracowników
 • Przyciąganie potencjalnych klientów
 • Kreowanie dialogu i interakcji
 • Optymalizacja kosztów marketingu
 • Kreowanie pozytywnego środowiska pracy

Najważniejszą wartością jest wzmocnienie wizerunku marki, a tym samym zaufania wobec przedsiębiorstwa. Z czasem działania te wpłyną na poprawę pozycji firmy na rynku pracy i bardzo prawdopodobne, że przyciągną do zespołu nowe talenty. 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460