Troska o pracowników i ich komfort pracy przekłada się na lepsze wyniki firmy i umacnia jej pozycję na rynku. Z tej zależności zdaje sobie sprawę coraz większa liczba przedsiębiorców. Stosunkowo niedawno, bo dopiero w ubiegłym dziesięcioleciu, pojawiło się pojęcie employee experience, które skupia się wokół doświadczeń pracowników związanych z funkcjonowaniem firmy.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Czym jest employee experience?
- Jakie zagadnienia składają się na employee experience?
- Na jakie etapy dzieli się employee experience?
- Na czym polega zarządzanie doświadczeniami pracowników?
- Jakie korzyści wynikają z działań employee experience?
Employee experience – definicja
Termin “employee experience” po polsku oznacza doświadczenia pracownika. Według definicji to suma doświadczeń pracownika, które towarzyszyły mu w trakcie wszystkich etapów pracy w danej organizacji. Tyczy się to okresu rekrutacyjnego i wdrożeniowego, pracy przy projektach, współpracy z resztą zespołu, relacji z kierownictwem i zarządem, jak również okresu zakończenia współpracy, jeśli takowe nastąpiło.
Dlaczego warto przykładać dużą wagę do EX? Ponieważ pozytywne doświadczenia pracownika określające szczegółowo środowisko pracy mogą być zachętą dla innych utalentowanych osób, by dołączyły do organizacji. Jeśli jednak doświadczenie pracownika jest nacechowane negatywnie, dla innych może się stać “czerwoną lampką”, która przestrzeże przed współpracą z firmą.
Trzy kluczowe aspekty składające się na doświadczenia pracowników
Autor książki “The Future of Work”, Jacob Morgan, zdefiniował trzy elementy, które składają się na employee experience:
Kultura organizacyjna firmy
Zagadnienie to określa misję, wartości, cele i sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa. To właśnie ten aspekt wpływa na atmosferę w firmie, jak również na komunikację wewnętrzną między zespołem i między zespołem a kierownictwem. Przedsiębiorstwa z pozytywną i dobrze rozwiniętą kulturą organizacyjną są lepiej postrzegane na rynku pracy, a członkowie ich zespołów są bardziej zaangażowanymi pracownikami.
Przestrzeń fizyczna
Miejsce, w którym zespół wykonuje swoją pracę ma duży wpływ na jego doświadczenia. Praca w złych warunkach i z nieodpowiednimi narzędziami będzie wywoływała frustrację i zdenerwowanie. Zapewnienie optymalnego środowiska pracy przyczyni się natomiast do zadowolenia i komfortu zatrudnionych. Wystarczy wymienić tu chociażby tak podstawowe rzeczy, jak odpowiednie zaplecze socjalne, dostęp do naturalnego światła, wygodne fotele biurowe czy miejsce przeznaczone do odpoczynku.
Środowisko technologiczne
Aspekt odnoszący się do użytkowanego przez pracowników sprzętu elektronicznego, ale również programów czy aplikacji. Zapewnienie odpowiedniego zaplecza technologicznego zapewni maksymalizację wydajności, komfort i rozwój członków zespołu.
4 etapy employee experience
Na employee experience składają się wszystkie doświadczenia związane z karierą w danej firmie. Można je podzielić na cztery etapy:
Faza kandydata
Dotyczy procesu zatrudniania pracownika oraz postrzegania firmy przez osoby, które aktywnie poszukują pracy. Faza ta obejmuje przesiew CV, kontakt z kandydatem, informację zwrotną o zatrudnieniu, rozmowę kwalifikacyjną i komunikację z przedstawicielami firmy.
Etap onboardingu
Odnosi się do pierwszych momentów w firmie po zatrudnieniu. Ważne jest, by proces onboardingu pomógł pracownikowi w szybki i bezproblemowy sposób poznać oczekiwania względem jego osoby oraz by jasno określił zadania i obowiązki. Należy również zadbać o zapoznanie pracownika z kulturą organizacyjną, wizją i misją firmy.
Faza rozwoju
Odnosi się do członków zespołu zatrudnionych co najmniej dwa lata. Pracodawca powinien zadbać, by pracownicy byli zadowoleni, czuli się bezpiecznie i jednocześnie mogli poszerzać swoje kompetencje. Warto więc na tym etapie mierzyć ich poziom satysfakcji z pracy i mieć przygotowane strategie rozwiązywania problemów[1].
Etap offboardingu
Moment rozstania z firmą, który może wynikać z różnych przyczyn. Wiąże się z okresem wypowiedzenia, wypełnieniem wszelkich formalności i zwrotem sprzętu. Pracodawca we własnym interesie powinien zadbać o wywiad i ankietę, które pozwolą zrozumieć dlaczego dany pracownik odszedł z firmy.
Employee experience management, czyli zarządzanie doświadczeniami pracowników
W odpowiedzi na potrzeby pracowników, wiele firm wprowadza strategie employee experience management, czyli zarządzanie doświadczeniami pracowników. To działania bliźniacze wobec customer experience management, które skierowane jest na doświadczenie klienta.
Doświadczenie pracowników to zagadnienie, nad którym warto pracować, ponieważ zadowolony członek zespołu tworzy swojej firmie doskonałą i niepodważalną reklamę na zewnątrz. Nie od dziś wiadomo, że tak zwana “poczta pantoflowa” jest jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów promocji marki. Jeśli więc zależy nam na pozyskaniu nowego pracownika, najlepszą rekomendację wyda ten obecny.
Wprowadzenie działań EEM może niekiedy wymagać radykalnego przebudowania organizacji. Działania w tym zakresie w dużym stopniu nakierowane są nie tylko na interakcję z zatrudnionymi, ale również z kandydatami do pracy. Tyczą się również sytuacji, w których pracownik jest zwolniony lub sam odchodzi z pracy. EEM na każdym etapie dba o pozytywne doświadczenia pracowników lub kandydatów.
Jeśli więc dotychczas organizacja nie przywiązywała dużej wagi do doświadczenia osoby, która nie przeszła rekrutacji, niezbędne będzie przeprojektowanie procesów. Opinia tego człowieka może wpłynąć na postrzeganie firmy na zewnętrz, więc ważne jest, by czuł się on potraktowany z szacunkiem i profesjonalizmem.
Korzyści dla firmy wynikające z działań employee experience
Zastosowanie działań skupionych wokół employee experience może przynieść wymierne korzyści dla firmy. Poniżej przykłady kilku z nich:
- pozytywny wizerunek firmy na zewnątrz – nacisk na employee experience pozwala spojrzeć potencjalnym klientom na organizację oczami pracowników. Jeśli wypowiadają się o swoim miejscu zatrudnienia w samych superlatywach, taki obraz będzie szedł dalej w świat.
- większe zżycie pracownika z firmą – podniesienie satysfakcji pracowników powoduje, że nie czują oni potrzeby zmiany miejsca zatrudnienia. Tym samym przedsiębiorca nie musi szukać nowych osób na wolne miejsce i wydawać środków oraz zasobów na ich przeszkolenie.
- zwiększenie zaangażowania pracowników – zadowolonych członków zespołu nie trzeba przekonywać lub zmuszać do wykonywania swoich zadań. Odpowiednio zmotywowany pracownik sam wie jak zaplanować swoją pracę i jakich szukać rozwiązań przy realizacji założonego celu. Przy wysokim zaangażowaniu pracowników firma dynamiczniej się rozwija.
- mniejsza rotacja pracowników – zadowoleni pracownicy są na ogół lojalni. Zespół jest więc stabilny i dobrze zna swoje możliwości.
Podsumowanie
Employee experience ma bardzo duże znaczenie nie tylko w kontekście zadowolenia obecnych pracowników, ale również pozyskiwania nowych w przyszłości. Pracownicy z pozytywnym EX będą doskonałymi ambasadorami firmy, dzięki czemu łatwiej jej będzie ściągnąć w swoje szeregi utalentowanych kandydatów w konkurencyjnych warunkach rynkowych.
Przypisy:
- https://www.zavvy.io/pl/blog/employee-experience