Termin employer branding w tłumaczeniu na język polski oznacza budowanie wizerunku pracodawcy lub budowanie marki pracodawcy wpływające na reputacje firmy.
Skuteczne działania w tym obszarze pozwalają pozyskiwać najbardziej utalentowanych pracowników na rynku, ale również budują więź obecnego pracownika z firmą. Skuteczny employer branding jest więc kluczem do stworzenia silnego i odnoszącego sukcesy przedsiębiorstwa.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
- Czym jest employer branding i skąd się wziął?
- Jak wyglądają przykłady działań employer brandingowych?
- Jak są dobre praktyki w działaniach employer brandingowych?
- Jakie firmy uznawane są za liderów employer brandingu?
Employer branding – definicja
Definicja employer branding została sformułowana po raz pierwszy w 1996 roku przez Simona Barrowa i Tima Amblera w ich artykule “The employer brand”[2]. Temat zgłębiała następnie firma konsultingowa McKinsey, dzięki której już na początku XXI wieku budowanie marki pracodawcy jednoznacznie kojarzono z pozyskiwaniem i zarządzaniem talentami.
Dziedzina ta łączy w sobie marketing, wewnętrzne i zewnętrzne działania public relations oraz zarządzanie zasobami ludzkimi.
Skuteczne działania employer brandingowe są w stanie przyciągnąć potencjalnych pracowników wyróżniających się na rynku pracy. To również sposób na zatrzymanie obecnych członków firmy i zbudowanie ich więzi z przedsiębiorstwem.
Definicja employer brandingu
Celem działań w obszarze employer brandingu jest budowa pozytywnego wizerunku firmy, dzięki któremu jest ona kojarzona jako “pracodawca z wyboru”. Obecnie wyróżnia się dwa typy działań w tym obszarze.
Employer branding wewnętrzny
Wewnętrzny employer branding wpływa na obecnych pracowników firmy. Ma na celu budowanie przyjaznego środowiska pracy i wykluczenie chęci odejścia do innej korporacji. Działania w tym zakresie powinny stwarzać zatrudnionym możliwości rozwoju i obejmować inwestycje w ludzki kapitał.
Employer branding zewnętrzny
Zewnętrzny employer branding skierowany jest do nowych pracowników lub potencjalnych członków zespołu, którzy podejmują decyzję z jakim pracodawcą się związać. Celem jest zbudowanie wizerunku zaufanego i atrakcyjnego pracodawcy, który gwarantuje stabilne warunki zatrudnienia i rozwoju osobistego.
Przykłady działań employer brandingowych
Opierając się na konkretnych przykładach wyszczególniliśmy działania employer brandingowe w zakresie wewnętrznym oraz zewnętrznym. Każde z nich jest elementem bardziej rozbudowanych strategii employer brandingowych.
Przykłady employer branding wewnętrznego:
- benefity pracownicze – dodatkowe świadczenia dla członków zespołu. W Polsce popularną formą benefitów jest prywatna opieka medyczna, karty umożliwiające zniżki w klubach sportowych i na siłowniach, dofinansowanie wczasów czy paczki świąteczne dla dzieci.
- work-life balance – firma powinna przykładać dużą wagę do równowagi zatrudnionych pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.
- dostęp pracowników do bezpłatnych szkoleń – jest to czynnik, który bezpośrednio wpływa na rozwój zatrudnionego i poszerza jego kompetencje zawodowe.
- wsparcie nauki języka obcego – organizacja może w pełni lub częściowo finansować naukę języków obcych.
- integracja poza pracą – organizacja wspólnych spotkań, biesiad czy wyjazdów w pełni finansowana przez pracodawcę.
Przykłady employer branding zewnętrznego:
- współpraca z ambasadorami – udział znanych osób w życiu marki pozwoli skuteczniej budować zaufanie.
- ciekawy sposób prowadzenia social media – niestandardowe działania w mediach społecznościowych zainteresują potencjalnych kandydatów i sprawią, że będą chcieli stać się częścią zespołu.
- udział w branżowych eventach i targach pracy – doskonała okazja, by zaprezentować firmę “face to face” i zetknąć się bezpośrednio z przyszłymi pracownikami.
- wyróżniające się ogłoszenia o pracę – jeśli zależy nam na przyciągnięciu osób wyjątkowych oraz wykwalifikowanych specjalistów, ogłoszenie o pracę powinno wyróżniać się spośród setek innych ofert na rynku.
- społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli corporate social responsibility – strategia zmierzająca do pozytywnego wpływu lokalną społeczność, środowisko oraz samych pracowników firmy.
Dobre praktyki w działaniach employer brandingowych
Jak wygląda skuteczne kreowanie wizerunku pracodawcy? Przedstawiliśmy je w sześciu krokach:
- Początkowym działaniem powinno być zdefiniowanie własnej strategii employer brandingu oraz określenie jakie wartości organizacja chce promować wśród obecnych i przyszłych pracowników firmy.
- Kolejnym krokiem jest zadbanie o spójny wizerunek przedsiębiorstwa. Marka pracodawcy powinna charakteryzować się budzącą zaufanie identyfikacją wizualną. Składają się na nią między innymi logo, kolorystyka, typografia, materiały marketingowe czy strona internetowa lub profile w mediach społecznościowych.
- Istotnym aspektem jest udoskonalanie procesu rekrutacji, co zapewni pozytywne doświadczenia kandydatów. Chodzi między innymi o skrócenie czasu odpowiedzi i transparentną komunikację z potencjalnym pracownikiem.
- Inwestowanie w rozwój zespołu znacznie zwiększy atrakcyjność pracodawcy na rynku i pozwoli zbudować więź wśród obecnego zespołu. Działania tego typu mogą przejawiać się na przykład poprzez szkolenia, mentorstwo, wsparcie rozwoju kariery czy możliwość awansu zawodowego.
- Skutecznym narzędziem budowania wizerunku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, będzie promowanie wartości marki. Organizacje powinny komunikować swoją kulturę organizacyjną oraz wartości, a wsparciem dla takich działań może być na przykład angażowanie się w inicjatywy społeczne i charytatywne.
- Sposobem na przyciągnięcie utalentowanych kandydatów może być również promowanie historii sukcesu pracowników. Opowiadanie o osiągnięciach i rozwoju zawodowym członków zespołu pokaże potencjalnym pracownikom, że organizacja dba o rozwój zatrudnionych i pomaga poszerzać kompetencje.
Liderzy employer branding w Polsce i na świecie
Według raportu “Employer branding w Polsce 2023” HRM Institute[1], na miano liderów employer brandingu w Polsce zasłużyły następujące firmy:
- LIDL,
- Allegro,
- IKEA,
- Capgemini,
- Biedronka,
- PZU,
- McDonald’s.
Największe uznanie w branży zdobyły kampanie LIDL-a, Allegro i Biedronki, a dodatkowo kampania LIDL była najczęściej wskazywana wśród ankietowanych.
W skali globalnej atrakcyjny wizerunek pracodawcy to domena marek: Google, IKEA, McDonald’s, Heineken i Netflix. Firmy te zostały ponadto wyróżnione za najlepsze kampanie EB, a najwięcej wskazań otrzymał informatyczny gigant z Doliny Krzemowej.
Skuteczny employer branding i umiejętne budowanie wizerunku pozwalają być o krok przed konkurencją i zapewniają możliwość poszerzenia kadry o utalentowanych pracowników. To jednocześnie dbanie o komunikację z obecnym pracownikiem i utwierdzanie go w przekonaniu, że wybrał właściwe miejsce do rozwoju.
Przypisy
- https://hrminstitute.pl/wp-content/uploads/2023/06/23REBWPL.pdf
- https://link.springer.com/article/10.1057/bm.1996.42