Oferta
Blog

Inbound Recruitment – co to jest w praktyce 

Inbound Recruitment – co to jest w praktyce 
Powrót
24 sierpnia 2023
|
2 min.
Rekrutacja
Julia Pucek
Julia Pucek

Rynek pracy staje się w obecnych czasach coraz bardziej konkurencyjny. Poszukiwanie utalentowanych pracowników staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw, dlatego niezbędne są nowe sposoby podejścia do procesu rekrutacji. Jednym z nich jest inbound recruitment. 

Z poniższego tekstu dowiesz się: 

  • Co to jest inbound recruitment? 
  • Jakie korzyści płyną z inbound recruitment? 
  • Jak stworzyć strategię inbound recruitment? 

Inbound recruitment – definicja 

Inbound recruitment, określane w języku polskim “rekrutacją przychodzącą” to strategia skupiająca się na tworzeniu atrakcyjnego wizerunku pracodawcy, który w efekcie ma przyciągnąć wartościowych pracowników do firmy. W przeciwieństwie do tradycyjnej rekrutacji pracowników, technika ta koncentruje się na budowaniu i przedstawianiu pozytywnej reputacji przedsiębiorstwa, dzięki czemu kandydaci sami zgłaszają się i zabiegają o pracę. 

Korzyści płynące z inbound recruitment 

Dzięki stosowaniu inbound recruitment, firma dociera swoim zasięgiem do wartościowych kandydatów, którzy idealnie pasują do profilu organizacji oraz jej kultury i wartości. Ponadto długofalowe budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy sprawia, że firma nie musi wydawać dużych nakładów pieniężnych na proces rekrutacyjny.  

Organizacja jako atrakcyjny pracodawca sama przyciąga interesujących kandydatów, co ogranicza potrzebę aktywnych wysiłków w poszukiwaniu nowej kadry. Z kolei po nawiązaniu współpracy, relacje pracowników z firmą są stabilniejsze i nastawione na szeroki zakres czasu. 

Wśród innych korzyści wynikających ze strategii inbound recruitment możemy wymienić:  

  • wzrost konkurencyjności na rynku – organizacja dzięki budowie swojego wizerunku wyróżnia się na tle pozostałych firm z branży, 
  • innowacyjność i różnorodność zespołu – rekrutacja przychodząca zwiększa szanse na pozyskanie pracowników o różnorodnych umiejętnościach i doświadczeniach, 
  • zwiększenie retencji pracowników – pracownicy chętniej wiążą się z firmą na dłużej, jeśli dba o ich interesy i posiada pozytywny wizerunek oraz kulturę organizacyjną. 

Strategia inbound recruitment – 5 podstawowych kroków 

Jak przygotować przemyślaną i atrakcyjną dla kandydatów strategię inbound recruitment? Działania można zawrzeć w pięciu podstawowych krokach:  

Analiza i identyfikacja grupy docelowej 

Dokonaj analizy grupy docelowej idealnych kandydatów i zbadaj jakie są jej preferencje, oczekiwania, wartości oraz źródła informacji. Dzięki temu dostosujesz przekaz i kanały komunikacji do ich potrzeb. 

Kreowanie atrakcyjnego wizerunku pracodawcy 

Kluczowy aspekt skutecznej strategii opartej na rekrutacji przychodzącej. Opracuj spójną komunikację, która uwypukli unikalne cechy firmy, korzyści dla zespołu, możliwości rozwoju zawodowego i pozytywną kulturę organizacyjną. 

Tworzenie wartościowych treści 

Za pomocą artykułów, postów, filmów czy infografik dostarczaj wartościowe treści, które będą przyciągać uwagę potencjalnych kandydatów. Zadbaj o spójną identyfikację wizerunkową. Przedstawiaj autentyczne i rzetelne informacje dotyczące branży, wyzwań zawodowych, zalet organizacji i sukcesów zespołu. 

Wykorzystanie narzędzi marketingowych 

Nie bój się używać narzędzi marketingowych do dotarcia do grupy docelowej. Warto skupić się na działaniach w ramach SEO (optymalizacji pod kątem wyszukiwarek), by kandydaci mogli łatwo odnaleźć w internecie Twoje treści po wpisaniu określonych słów kluczowych do wyszukiwarki. Inną formą promocji są kampanie reklamowe w social media.  

Budowanie długofalowych relacji 

Ważnym elementem inbound recruitment jest budowanie trwałych relacji z kandydatami. Dlatego w ramach tej strategii zaleca się utrzymywanie regularnej komunikacji, nawet, jeśli potencjalni pracownicy nie są aktualnie zainteresowani ofertą Twojej firmy. Zadbaj o feedback po procesie rekrutacyjnym, podziękuj za zainteresowanie i zaproponuj na przykład subskrypcję newslettera, by pozostać w kontakcie. Dzięki temu zadbasz o pozytywny wizerunek firmy i utrzymasz zainteresowanie w przyszłości. 

Podsumowanie 

Wprowadzenie inbound recruitment jako jednej ze strategii pozyskiwania utalentowanych pracowników może okazać się kluczowym czynnikiem w osiąganiu sukcesów firmy na dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym rynku pracy. To nowoczesne podejście, łączące działania marketingowe z procesem pozyskiwania talentów, przyczynia się do budowania silnej kadry, która cechuje się trwałą i wartościową relacją z firmą. 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460