Dużym błędem współczesnych przedsiębiorstw jest przykładanie zbyt małej uwagi do aspektu integracji zespołu. Dobrze zgrany zespół to lepsza motywacja, efektywność, a co za tym idzie wyniki firmy. Jak zaplanować integrację i co zaproponować swoim pracownikom?
Z poniższego tekstu dowiesz się:
- Co to jest integracja pracowników?
- Jakie korzyści niesie integracja pracowników?
- W jaki sposób można przeprowadzić integrację pracowników?
Integracja pracowników – definicja
Integracją pracowników firmy określa się działania zmierzające do zbudowania pozytywnych relacji wewnątrz zespołu. Ma ona na celu scalenie grupy pracowników i wypracowanie atmosfery wzajemnej pomocy, życzliwości i sympatii. Uznaje się ją za jeden ze sposobów wzajemnego motywowania. Proces ten może przybierać różne formy – mogą to być na przykład kreatywne warsztaty, wyjazdy integracyjne lub wspólne wyjścia po godzinach pracy.
Korzyści płynące z integracji pracowników
Dobre relacje i wzajemne poznanie się w mniej oficjalnych okolicznościach to szansa na zwiększenie wydajności całej grupy i osiąganie lepszych wyników organizacji. Właściwie przeprowadzony proces integracji swoich pracowników może zapewnić pracodawcy zaangażowanie kadry, zwiększenie jej efektywności oraz ograniczenie rotacji zatrudnionych w przedsiębiorstwie.
Dla nowych członków zespołu jest to doskonała okazja, by poznać nowych kolegów i koleżanki i by szybciej poczuć się częścią kadry. Sprawnie przeprowadzona integracja ma na celu zapewnienie, że nowi członkowie zespołu czują się mile widziani i są przygotowani do realizacji postawionych przed nimi obowiązków.
Pomysły na integrację pracowników
Integracja pracownicza może przybrać różne formy. Oto kilka pomysłów stosowanych przez przedsiębiorstwa:
Wyjazdy integracyjne
Klasyczna i niezwykle popularna forma integracji, która buduje pozytywne relacje poza miejscem pracy. Zmiana scenerii skłania ku temu, by zapomnieć o zawodowych obowiązkach, a tematy rozmów przenieść na bardziej nieoficjalne pole. W takich okolicznościach najłatwiej o przełamanie barier i zacieśnianie więzi. To również świetna okazja do skrócenia dystansu na linii pracownicy – pracodawca.
Podczas wyjazdów integracyjnych pracownicy stają się bardziej zrelaksowani, mają więcej czasu w swoim towarzystwie, a to wszystko sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery. Wyjazd integracyjny można dodatkowo urozmaicić grupowymi zajęciami, sportami ekstremalnymi lub aktywnościami innego typu.
Spotkania integracyjne po godzinach pracy
Wspólne wyjście na piwo lub do restauracji pozwoli lepiej poznać pracownikom resztę zespołu od strony prywatnej. Popularną formą integracji są różne formy zajęć i gier zespołowych. Dzięki nim pracownicy czują konieczność współpracy, co przekłada się później na lepszą atmosferę w pracy. Wystarczy wymienić tu wspólne wyjście na paintball, laser taga, na gokarty czy do escape roomu.
Warsztaty integracyjne
Warsztaty integracyjne dla pracowników to świetna okazja do umocnienia pracy zespołowej. Mogą odbyć się poza siedzibą firmy lub w miejscu pracy. Coraz popularniejsze stają się zajęcia motywacyjne lub wspierające rozwój osobisty. Dzięki temu integracja łączy wspólne spędzanie czasu, ale również poszerza umiejętności i kompetencje pracowników.
Podsumowanie
Integracja pracowników to bardzo ważny aspekt w działalności firmy, który scala zespół i przygotowuje jego nowych członków do pełnienia zawodowych obowiązków. W efekcie, korzyści z udanej integracji odczuwają nie tylko zatrudnieni, ale również pracodawca, ponieważ kadra jest bardziej wydajna, a wyniki przedsiębiorstwa lepsze.