Oferta
Blog

Marka pracodawcy – co to jest i jak budować?

Marka pracodawcy – co to jest i jak budować?
Powrót
07 lipca 2023
|
4 min.
Pracodawca
Julia Pucek
Julia Pucek

Marka pracodawcy ma ogromne znaczenie w kontekście rynku pracy oraz rozwoju przedsiębiorstwa. Dla wielu firm kluczowym wyzwaniem jest znalezienie i zatrzymanie w swoich szeregach wykwalifikowanych specjalistów, a nie jest to możliwe bez uznanej i pozytywnie postrzeganej marki pracodawcy.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Marka pracodawcy – definicja

Marka pracodawcy to sposób, w jaki dana firma jest postrzegana jako miejsce pracy przez obecnych pracowników oraz podmioty rynku zewnętrznego – potencjalnych kandydatów, klientów lub partnerów biznesowych. Silna marka pracodawcy oraz skupione wokół niej działania employer brandingowe mają kluczowy wpływ na rozbudowę kadry oraz utrzymywanie dotychczasowych członków zespołu.

Jednym z czynników decydujących o sile marki pracodawcy jest atrakcyjność oferowanych przez niego unikalnych wartości – employee value proposition. Zagadnienie to odnosi się nie tylko do benefitów pracowniczych (w postaci chociażby dofinansowania do wczasów), ale również do emocjonalnych korzyści, jakie pracownik może osiągnąć dzięki pracy w danej firmie.

Marka pracodawcy a employer branding

Określenia “marka pracodawcy” oraz “employer branding” są często używane naprzemiennie. Oba terminy odnoszą się do działań podejmowanych przez przedsiębiorstwa w celu budowy ich pozytywnego wizerunku jako pracodawcy. Nie są jednak w pełni tożsame. Na czym polega różnica?

Marka pracodawcy to ogólny termin, który odnosi się do postrzegania firmy przez obecnych i potencjalnych pracowników. Na zagadnienie to składa się zarówno wizerunek organizacji na zewnętrz, jak i jej wewnętrzna kultura organizacyjna. Silna marka pracodawcy posiada dobrą reputację i jest postrzegana jako atrakcyjne miejsce zatrudnienia, oferujące satysfakcjonujące warunki, rozwój osobisty i zawodowy, jak również liczne benefity i przyjazną atmosferę.

Employer branding (czyli budowanie marki pracodawcy) to z kolei pojęcie odnoszące się bezpośrednio do strategii i działań nastawionych na kreowanie i zarządzanie marką pracodawcy. Działania te obejmują między innymi marketing personalny, wewnętrzną i zewnętrzną komunikację, pozyskiwanie nowych członków zespołu czy budowę relacji z partnerami biznesowymi i całym rynkiem pracy.

Skuteczne działania employer brandingowe wzmacniają markę pracodawcy i uwypuklają jej unikalne cechy, które potencjalny pracownik może uznać za kluczowe przy wyborze nowego miejsca zatrudnienia. Employer branding w prostej linii nastawiony jest więc na ściąganie do firmy najbardziej utalentowanych kandydatów na rynku, a jednocześnie wpływa na postrzeganie firmy przez obecny zespół i zadowolenie pracowników.

Terminy “marka pracodawcy” oraz “employer branding” są więc ze sobą ściśle powiązane, lecz EB związany jest z działaniami i strategią, które mają budować markę i wizerunek pracodawcy. Z kolei marka to szerokie pojęcie, które obejmuje cały wizerunek przedsiębiorstwa jako miejsca pracy.

Silna marka pracodawcy – jak ją stworzyć?

Świadome budowanie swojej marki pozwala stać się godnym zaufania i atrakcyjnym podmiotem na rynku pracownika. Działania powinny być prowadzone zarówno wewnątrz organizacji, jak i na zewnątrz. Od czego należy zacząć i jakie kroki podjąć w dalszej kolejności?

Definiowanie tożsamości firmy

Pierwszym krokiem powinno być zdefiniowanie tożsamości firmy jako pracodawcy. Określ, jakie wartości chce promować Twoja firma i jak ma wyglądać jej kultura organizacyjna. Wyróżnij cechy, które są unikalne na rynku pracy i które wyróżnią Cię spośród konkurencji.

Badanie wewnątrz firmy

Wykorzystaj różnorodne narzędzia – ankiety, grupy dyskusyjne czy wywiady, by zrozumieć jak Twoja firma jest postrzegana przez zatrudnionych. Informacje o kulturze pracy, wartościach, możliwościach rozwoju i liderach pozwolą stworzyć jeszcze bardziej przyjazny model przedsiębiorstwa.

Określenie grupy docelowej

Określ do kogo chcesz skierować swoją ofertę jako marka pracodawcy. Czy potencjalni pracownicy powinni być specjalistami w określonej dziedzinie, a może liderami zespołu lub świeżym narybkiem na rynku pracy? Zrozumienie potrzeb grupy docelowej pozwoli Ci przygotować atrakcyjniejszą dla niej propozycję i oszczędzi nieporozumień przy procesie rekrutacyjnym.

Budowa kultury organizacyjnej

Kultura organizacyjna to jeden z filarów silnej marki pracodawcy. Powinna opierać się na określonych wartościach i normach, wspierających rozwój, współpracę oraz innowacyjność kadry. Przy kreowaniu kultury organizacyjnej firmy postaw na przejrzyste zasady oraz otwartą komunikację między pracownikami i budowę pozytywnych relacji.

Stworzenie struktury benefitów

Atrakcyjne i pożyteczne korzyści będące dodatkiem do pracy są jednym z istotnych sposobów na przyciągnięcie nowych pracowników i motywowanie obecnych. Dokonaj analizy dotychczasowych benefitów, zapoznaj się z ofertą konkurencji i sprawdź, czy Twoja propozycja jest atrakcyjna względem innych firm.

Skuteczna komunikacja zewnętrzna

Potencjalni kandydaci wiedzę na temat Twojej firmy będą czerpać między innymi z internetu. Ważne jest więc, by zadbać o stronę internetową organizacji, komunikację w mediach społecznościowych czy informacje przekazywane na portalach z ogłoszeniami o pracy.

Przekaz promowany w tych kanałach powinien być spójny (tyczy się to również komunikacji wizualnej) i promować wartości oraz kulturę przedsiębiorstwa. Nie omieszkaj wspomnieć również o benefitach, możliwości rozwoju oraz sukcesach członków Twojego zespołu.

Rozwój kadry

Stworzenie silnej marki skupia się zarówno na pozyskiwaniu nowych członków zespołu, jak i dbaniu o już zatrudniony personel i jego doświadczenie. Warto więc inwestować w szkolenia i możliwości rozwoju pracowników, ale również mieć na uwadze ich work-life balance. Zadowolony pracownik powinien czuć się doceniony i zaangażowany w życie firmy.

Najsilniejsze marki w Polsce

Agencja pracy Randstad przeprowadziła w tym roku kolejne w ciągu 13 lat badanie, które wskazało najlepiej postrzegane miejsca pracy przez Polaków[1]. W ankiecie wzięło udział około pięciu tysięcy respondentów w wieku od 18 do 64 lat, którzy uczą się, pracują lub poszukują zatrudnienia.

Ankietowani ocenili podmioty rynkowe na podstawie wielu czynników, które ich zdaniem w największym stopniu odpowiadają za atrakcyjność miejsca pracy. Czołowa dziesiątka przedstawia się następująco:

  1. EMC Instytut Medyczny SA
  2. LS Airport Services SA
  3. Fujitsu Technology Solutions Sp. z o.o.
  4. Volvo Polska Sp. z o.o.
  5. Signify Sp. z o.o. (dawniej: Philips)
  6. Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o.
  7. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
  8. Flextronics International Poland Sp. z o.o.
  9. Volkswagen Poznań Sp. z o.o.
  10. Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Podsumowanie

Budowanie silnej i budzącej zaufanie marki pracodawcy wymaga zaangażowania na wielu poziomach firmy oraz systematycznych działań. To ciągły proces, który wiąże się z nieustannym monitorowaniem oraz reagowaniem na zmieniające się oczekiwania pracowników i rynku pracy. Jednak silna marka skutecznie przyciągnie i zatrzyma utalentowaną kadrę, a dla rozwoju firmy jest to niezbędny element do rozwoju i realizacji kolejnych wyzwań.


Przypisy:

  1. https://www.randstad.pl/o-randstad/dla-mediow/press/poznalismy-najatrakcyjniejszych-pracodawcow-w-2023-roku-wedlug-polskich/

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460