Praca w domu czy też praca zdalna stała się nieodłącznym elementem rynku pracy. Część pracowników chwali sobie takie rozwiązanie, dla innych realizacja obowiązków zawodowych w domowych warunkach jest dużym wyzwaniem i utrudnieniem. Czy pracodawca ma możliwości i środki, by wpłynąć na dobre samopoczucie członków zespołu w ich własnych “czterech ścianach”? Okazuje się, że tak.
Z poniższego tekstu dowiesz się:
- W jaki sposób pracodawca może poprawić warunki pracy zdalnej?
- Jak pracownik może sam zadbać o poprawę warunków pracy w domu?
Praca zdalna a rola pracodawcy
Niegdyś praca w domu była zarezerwowana dla wąskiego grona specjalistów, głównie z branży IT. Światowa pandemia spowodowała jednak, że firmy zmuszone były zmienić system pracy. Zespoły przeniosły obowiązki zawodowe do domowego zacisza, a po zniesieniu obostrzeń wiele organizacji pozostało (przynajmniej częściowo) w modelu pracy zdalnej.
Praca w systemie home office dla niektórych osób jest optymalnym rozwiązaniem, dzięki któremu ich wydajność wzrosła. Jednak jest też spora grupa pracowników, dla których praca w domu stwarza problemy w zakresie rozdzielenia sfery zawodowej i prywatnej. Innym nieudogodnieniem może być brak narzędzi i sprzętów, które dostępne były w biurze.
Pracodawcy w trosce o komfort zespołu i jego efektywność powinni więc zadbać o wellbeing pracowników zdalnych. Co firma może zrobić dla zatrudnionego realizującego obowiązki zawodowe w domu?
Rola odpowiednich narzędzi w efektywnej pracy zdalnej
Nie każdy pracownik dysponuje w domu sprzętem, oprogramowaniem i meblami, które stwarzały mu komfortowe warunki pracy w biurze. Warto więc zapytać o potrzebne narzędzia i udostępnić je zatrudnionym. Co jest podstawą, jeśli chodzi o wyposażenie?
- komputer lub laptop – jeśli pracownik nie posiada w domu komputera lub jego sprzęt nie odpowiada wymaganiom stawianym przez pracę, firma powinna zapewnić mu odpowiednie narzędzie.
- drugi monitor – zadania wielu pracowników biurowych wymagają użycia drugiego monitora – zapewnienie tego narzędzia w warunkach home office pozwoli podnieść wydajność pracy.
- oprogramowanie – jeśli pracownik korzysta w domu z własnego komputera, należy zakupić oprogramowanie używane w firmie, co pozwoli zachować ujednolicenie wszystkich procesów.
- krzesło lub fotel biurowy – niestety wielu pracowników zdalnych nie posiada w domu krzesła przystosowanego do wielogodzinnej pracy przy komputerze. Siedzenie na niewłaściwym meblu może szybko doprowadzić do problemów zdrowotnych związanych z kondycją kręgosłupa. Dlatego też pracodawca powinien bezwzględnie zadbać o ten aspekt.
- biurko – to również niezwykle istotny element wyposażenia pracownika, wpływający wprost na jego zdrowie fizyczne. Idealnym rozwiązaniem będzie biurko z możliwością regulacji i pracy na stojąco, co umożliwi wielogodzinną pracę w różnych pozycjach.
Regularny kontakt
Pracownik zdalny nie powinien czuć się odizolowany. Ważne jest więc, by zachować regularny kontakt i to nie tylko za pośrednictwem maili czy komunikatorów. Dobrym rozwiązaniem będą codzienne, poranne odprawy lub kolegia online.
Spotkania integracyjne
Brak styczności w firmie można zastąpić spotkaniami integracyjnymi. Wspólne wyjście na kręgle, paintball czy po prostu do restauracji scementują zespół i będą możliwością do rozmów niedotyczących pracy.
Optymalizacja pakietu benefitów
Część benefitów wielu organizacji dotyczy wyłącznie miejsca, w którym znajduje się firma. Należy więc zadbać również o potrzeby pracowników zdalnych. Z pewnością warto postawić na benefity związane z aktywnością fizyczną oraz opieką psychologiczną.
Rola work-life balance
Zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym to jedna z podstaw wellbeingu pracownika. Niestety w warunkach pracy zdalnej szanse na zaburzenie work-life balance jeszcze bardziej wzrastają. Należy więc przypominać pracownikom o tym, by dbali o właściwe rozdzielenie czasu pomiędzy obowiązki zawodowe i życie prywatne. Kluczowe będzie tutaj zachowanie sztywnych godzin pracy.
Pracownik powinien tak rozplanować dzień, by przez osiem godzin realizować efektywną pracę i nie rozpraszać się obowiązkami domowymi. Z drugiej strony, gdy wybije godzina kończąca pracę, powinien faktycznie zakończyć jej realizację. Chodzi o wyraźne wyznaczenie stałych godzin pracy, co pozwoli zachować higienę psychiczną i wspomnianą równowagę.
4 wskazówki dla pracowników przy pracy zdalnej
O właściwe warunki do pracy w domu powinni zadbać również sami pracownicy. Poniższe cztery wskazówki pozwolą przygotować lepsze stanowisko pracy i zachować komfort psychiczny podczas całego dnia.
Wydziel strefę do pracy
Nie pracuj z laptopem w łóżku lub przy małym stoliku. Zadbaj o wydzielenie strefy, która będzie wiązać się tylko i wyłącznie z obowiązkami zawodowymi w czasie dnia. Miejsce to powinno umożliwiać wygodną postawę, być dobrze doświetlone i pozbawione przedmiotów, które mogą Cię rozpraszać.
Dbaj o zdrowe nawyki
W czasie pracy nie rozpoczynaj czynności związanych z życiem prywatnym, nawet jeśli zajmą tylko chwilę. Dbaj o skupienie. Pracę realizuj w wyznaczonych godzinach – pozwoli Ci to zachować odpowiedni rytm doby i ograniczy poranną chęć pozostania w łóżku. Staraj się też nie jeść przy stanowisku pracy. Rozpoczynając pracę ubierz się – praca w piżamie będzie źle wpływać na Twoją wydajność.
Rób regularne przerwy
Pamiętaj, aby rozprostować kości i choć na chwilę oderwać się od komputera myślami. Możesz pomyśleć o ćwiczeniach ruchowych lub rozciąganiu. Warto też wietrzyć pokój.
Nie zapominaj o aktywności fizycznej
Praca w domu automatycznie wymaga mniej ruchu, niż dojazd do firmy i świadczenie obowiązków zawodowych w jej obszarze. To może prowadzić do wzrostu masy ciała i pogorszenia stanu zdrowia. Pracownicy zdalni powinni więc pilnować regularnej aktywności, która pozwoli zachować dobre samopoczucie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Podsumowanie
Praca zdalna już na stałe wpisała się w codzienność wielu przedsiębiorstw. W przypadku wielu pracowników wiążę się ona z większą efektywnością. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest jednak przygotowanie optymalnego stanowiska pracy i narzędzi, o co pracodawca powinien szczególnie zadbać.