Oferta
Blog

Wellbeing – na czym polega i jak go wykorzystać w firmie?

Wellbeing – na czym polega i jak go wykorzystać w firmie?
Powrót
07 lipca 2023
|
4 min.
Wellbeing
Julia Pucek
Julia Pucek

Dobry pracownik to zadowolony pracownik, który w miejscu zatrudnienia czuje się komfortowo i bezpiecznie. Stworzenie przyjaznych warunków do pracy to inwestycja, która zwróci się z nawiązką w postaci polepszających się wyników przedsiębiorstwa. Coraz większa liczba pracodawców dostrzega ważną rolę takiego podejścia, a jego kluczowym elementem jest wellbeing.

Z poniższego tekstu dowiesz się:

Co oznacza pojęcie wellbeing?

Słowo “wellbeing” w tłumaczeniu na język polski oznacza dobrostan. Termin ten określa holistyczne podejście do człowieka i jego potrzeb. Wellbeing w życiu człowieka występuje wówczas, gdy posiada on poczucie komfortu, realizuje swój potencjał, odczuwa radość z życia, radzi sobie ze stresem i widzi poczucie sensu w życiu.

W 2011 roku amerykański uczony (uważany za ojca psychologii pozytywnej) Martin Seligman sformułował model dobrostanu (nazywany modelem PERMA), który wyróżnia pięć kluczowych elementów wpływających na dobre samopoczucie i zadowolenie ludzi[1]:

 • P: Positive emotions – pozytywne emocje
 • E: Engagement – zaangażowanie
 • R: Relationships – relacje
 • M: Meaning – poczucie sensu
 • A: Achievement – osiągnięcia

Wellbeing w firmie, czyli dobrostan pracowników

Szczęśliwi ludzie są bardziej kreatywni i wydajni w pracy. Poczucie bezpieczeństwa i spełnienia sprzyja ponadto dobrym kontaktom między pracownikami i poprawia atmosferę w firmie. Nic więc dziwnego, że wellbeing zaczął być dostrzegany również w kontekście przedsiębiorstwa i pracowników.

Dobrostan pracownika może znacznie podnieść efektywność i wydajność organizacji bez konieczności powiększania kadry czy inwestowania w nowe narzędzia. Warto więc zadbać o ten aspekt i stworzyć strategię lub wdrożyć programy wellbeing, które wpłyną na zdrowie psychiczne pracowników i poprawią ich samopoczucie w środowisku miejsca pracy. Należy jednak pamiętać, że proces dbania o wellbeing pracowników powinien być działaniem stałym, a nie jedynie określoną w czasie inicjatywą.

Wellbeing pracowników – przykłady

Działania wellbeingowe nakierowane na zdrowie pracowników i ich satysfakcję można podzielić na kilka dziedzin. Niektóre będą odnosić się wprost do rozwoju kariery, inne będą wiązać się z warunkami, w jakich odbywa się praca lub benefitami towarzyszącymi. Co może wpłynąć na dobre samopoczucie pracownika?

Możliwości rozwoju kariery

W tym obszarze pracodawca może zaproponować rozwijające umiejętności zespołu szkolenia zawodowe, kursy językowe lub dofinansowanie do lekcji języka obcego czy wsparcie dodatkowej edukacji swoich pracowników. Niektóre przedsiębiorstwa stawiają również na zajęcia coachingowe i mentoring.

Przyjazne środowisko pracy

Pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do warunków, w jakich funkcjonuje ich zespół. Mowa tu zarówno o wygodnych narzędziach – krzesłach, biurkach czy sprzęcie elektronicznym, jak również o wystroju i funkcjonalności miejsca pracy. W wielu firmach standardem stają się pokoje relaksu lub gier, świetnie wyposażone pokoje socjalne czy kawiarenki. Częściej pomieszczenia pracownicze przyozdabia również kojąca zmysły roślinność.

Budowanie poczucia wspólnoty

Dobra atmosfera w miejscu pracy nierozerwalnie wiążę się z poczuciem dobrostanu pracownika. Zespół powinien mieć świadomość wspólnej misji i celu, a jego członkowie powinni wykazywać się wzajemnym zrozumieniem i gotowością wsparcia.

Dbanie o sferę emocjonalną

Różnorodność pracowników powoduje, że pracodawca powinien szczególnie przyglądać się potrzebom każdego zatrudnionego z osobna. W miejscu pracy powinna panować aura zrozumienia i tolerancji. Wiele firm oferuje pracownikom aktywne formy pomocy – na przykład wsparcie psychologa. Elementem wpływającym na troskę o sferę emocjonalną zespołu będą również warsztaty z komunikacji interpersonalnej czy trening radzenia sobie ze stresem.

Benefity “namacalne”

Szerokie pojęcie, pod które można podpiąć na przykład dni owocowe, bilety do teatru i kina czy zapewnienie dostępu do zdrowych przekąsek czy dobrej kawy. Firmy chętnie stawiają również na pakiety sportowe, ponieważ aktywność fizyczna w bardzo dużym stopniu odpowiada za fizyczną, ale również psychiczną dyspozycję pracownika i jego poczucie szczęścia. Ważnym benefitem jest również prywatna opieka medyczna.

Jak wdrożyć strategię wellbeingową w firmie?

Wypracowanie strategii wellbeing w miejscu zatrudnienia musi być przemyślane i kompleksowe. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Oczekiwania pracowników są oczywiście najważniejszym aspektem przy tworzeniu strategii. Zrozumienie ich potrzeb w zakresie dobrostanu pozwoli skonstruować system działań i rozwiązań, które skutecznie wpłyną na poczucie zadowolenia zespołu. Strategia wellbeing w firmie krok po kroku:

 1. Zrozum potrzeby pracowników – jak już wspomnieliśmy wyżej – zbadaj potrzeby zespołu za pomocą ankiet lub wywiadów. Uwzględnij obszary mające wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne, rozwój osobisty i work-life balance.
 2. Zaangażuj zespół – zaproś wszystkich pracowników do tworzenia strategii wellbeing. Wszystkie sugestie są ważne, ponieważ strategiczny dokument powstaje właśnie dla członków zespołu. Ich bezpośrednie uwagi pomogą lepiej zrozumieć istotę problemu o luki do wypełnienia.
 3. Określ cele i priorytety – zastanów się do czego ma dążyć strategia – czy celem będzie poprawa warunków w firmie, lepszy dostęp do możliwości rozwoju kariery, a może promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia?
 4. Stwórz programy i inicjatywy – uwagi zespołu pomogą przygotować ciekawe i rozwijające programy oraz inicjatywy w zakresie wellbeing. Mogą to być na przykład warsztaty raczenia sobie ze stresem, zajęcia sportowe, programy rozwoju osobistego czy wprowadzenie elastycznych godzin pracy.
 5. Dostosuj procedury do strategii – dokonaj analizy, czy obowiązujące w firmie polityki i procedury są zgodne ze strategią wellbeing. Jeśli nie, dokonaj korekt.
 6. Śledź postępy, rozmawiaj, modyfikuj – Monitoruj regularnie postępy wprowadzania strategii, a następnie sprawdzaj czy realizuje ona zamierzone cele. O wrażenia pytaj pracowników. Jeśli strategia w ich odczucia posiada wady, warto zadbać o ich jak najszybsze wyeliminowanie.

Podsumowanie

Skuteczna strategia wellbeing w firmie oddziałuje na dobre samopoczucie pracowników. Ponadto zwalcza wypalenie zawodowe, które potrafi mocno wpłynąć nie tylko na dyspozycję poszczególnych członków zespołu, ale wydajność całej organizacji. Warto więc poważnie podejść do zagadnienia wellbeingu w przedsiębiorstwie, bo zwiększy ono poziom satysfakcji i poczucie spełnienia zatrudnionych, a co za tym idzie, poprawi wyniki biznesowe firmy.


Przypisy:

 1. https://www.bild.org.uk/wp-content/uploads/2021/03/The-PERMA-Model-Booklet-Update.pdf

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460