Oferta
Blog

Wigilia firmowa – jak zrobić to dobrze? 

Wigilia firmowa – jak zrobić to dobrze? 
Powrót
25 sierpnia 2023
|
5 min.
Pracownik
Katarzyna Kseniuk
Katarzyna Kseniuk

Bliskość końca roku to okres pełen refleksji, radości i spotkań. Dla wielu firm jest to także doskonała okazja do zorganizowania wyjątkowego wydarzenia – spotkania wigilijnego. To chwila, w której pracownicy, partnerzy biznesowi oraz współpracownicy mogą razem celebrować miniony rok, budować więzi i wzmocnić wspólnotę korporacyjną. Przyjrzymy się więc kluczowym aspektom udanej organizacji wigilii firmowej. 

Z poniższego tekstu dowiesz się:  

 • Gdzie zorganizować wigilię firmową?  
 • Jak zorganizować wigilię firmową?  
 • Jak należy się zachowywać w czasie wigilii firmowej?  
 • Jaka jest rola pracodawcy w wigilii pracowniczej? 

Gdzie zorganizować świąteczne spotkanie pracowników?  

Organizacja wigilii firmowej może przybrać różne formy. Z jednej strony pracodawca może wybrać miejsce poza siedzibą przedsiębiorstwa, z drugiej zorganizować wigilijne spotkanie w miejscu pracy.  

Wigilia firmowa w siedzibie firmy 

Organizacja wigilii pracowniczej w siedzibie firmy może być doskonałą okazją do zacieśnienia więzi między pracownikami w przyjemnej i kameralnej atmosferze. Wydarzenie takie może mieć różnorodny charakter, od formalnego spotkania z podsumowaniem roku, po bardziej swobodne przyjęcie. Pracownicy mogą wspólnie przygotować potrawy wigilijne, które zostaną podzielone podczas tradycyjnej kolacji. Mogą to być też konkursy, gry i zabawy, które będą sprzyjać integracji zespołu. 

Wigilia poza siedzibą firmy 

Organizacja wigilii pracowniczej poza siedzibą firmy może dostarczyć wyjątkowego doświadczenia, a także stworzyć atmosferę pełną magii Świąt. Wynajęcie sali bankietowej w restauracji, hotelu lub innym miejscu, może umożliwić zorganizowanie eleganckiego świątecznego bankietu. Pracownicy mogą poczuć się wyjątkowo, delektując się wykwintnym menu i ciesząc się rozrywką w nietypowym otoczeniu. Alternatywnie, można zorganizować świąteczny wyjazd w atrakcyjne miejsce, takie jak górski ośrodek, gdzie uczestnicy mogą wspólnie spędzić czas, ciesząc się świąteczną atmosferą i organizując różne aktywności integracyjne. 

Oczywiście taka forma wymaga większych nakładów finansowych, logistyki i rezerwacji odpowiedniego miejsca. Wigilie firmowe organizowane poza siedzibą przedsiębiorstwa z roku na rok zdobywają jednak coraz większą popularność. 

Co wybrać? 

Obie formy organizacji wigilii pracowniczej mają swoje zalety. Wigilia w firmie może budować poczucie wspólnoty i bliskości w znanym otoczeniu, a wigilia poza siedzibą firmy może dostarczyć unikalnych wrażeń i stanowić wyjątkową nagrodę dla pracowników za ich trud i zaangażowanie w minionym roku. Wybór zależy od preferencji firmy, celów wydarzenia oraz dostępnych zasobów i środków. 

Jak zorganizować wigilię firmową?  

Organizacja świątecznej integracji pracowników, zarówno w siedzibie firmy, jak i poza nią, będzie wymagała odpowiedniego przygotowania. Na co należy położyć szczególny nacisk? 

Organizacja wigilii firmowej w siedzibie firmy 

 • określenie celu i formy – zdecyduj, czy wigilia ma być formalnym spotkaniem czy bardziej luźnym przyjęciem. Określ cele wydarzenia, takie jak integracja zespołu, podziękowanie za pracę czy wspólne świętowanie. 
 • harmonogram – określ datę i godzinę wydarzenia. Upewnij się, że jest ona dogodna dla większości pracowników. 
 • dekoracje i atmosfera – stwórz świąteczną atmosferę w firmowej przestrzeni. Udekoruj miejsce choinką, girlandami i ozdobami świątecznymi. 
 • menu – zdecyduj, czy pracownicy przyniosą własne potrawy czy zorganizujesz catering. Zaproponuj, aby każdy przyniósł potrawę, co może wzmocnić uczucie wspólnoty. 
 • tradycje – ustal, czy chcesz włączyć tradycyjne elementy wigilijne, takie jak łamanie się opłatkiem czy składanie życzeń. 
 • gry i zabawy – przygotuj gry i zabawy, które pomogą w integracji i rozbawieniu uczestników. 
 • prezenty – jeśli firma planuje wręczenie prezentów, przygotuj je wcześniej i stwórz odpowiedni moment na ich rozdanie. 

Organizacja wigilii firmowej poza siedzibą firmy 

 • wybór lokalizacji – wybierz restaurację, hotel lub inną atrakcyjną przestrzeń, która będzie idealna na świąteczne przyjęcie. 
 • rezerwacja – zarezerwuj odpowiednią ilość miejsc i uzgodnij wszelkie szczegóły z wybranym lokalem. 
 • zaproszenia wyślij zaproszenia do pracowników, zawierające informację o miejscu, czasie i ewentualnych szczegółach dotyczących dress code’u. 
 • menu – skonsultuj się z lokalem, aby dostosować menu do preferencji uczestników. Upewnij się, że uwzględnia tradycyjne potrawy wigilijne. 
 • dekoracje – jeśli to możliwe, dostosuj dekoracje do charakteru wybranej lokalizacji, dodając świąteczny klimat. 
 • rozrywka – przygotuj program rozrywkowy, który może obejmować występy artystyczne, konkursy czy nawet dj-a do tańczenia. 
 • transport – w przypadku, gdy lokalizacja jest poza siedzibą firmy, zorganizuj transport dla pracowników, aby wszyscy mogli swobodnie dotrzeć na miejsce. 
 • prezenty – jeśli firma planuje wręczenie prezentów, upewnij się, że są one odpowiednio przygotowane i dostarczone na czas. 

Jak zachować się w czasie wigilii firmowej? 

Podczas wigilii firmowej ważne jest odpowiednie i profesjonalne zachowanie, które sprzyja integracji, tworzeniu pozytywnych relacji z kolegami z pracy oraz budowaniu korzystnego wizerunku. Oto kilka wskazówek, jak się zachować podczas tego wyjątkowego wydarzenia: 

 1. Przestrzegaj dobrego tonu: Pamiętaj, że mimo nieco bardziej swobodnej atmosfery, nadal jest to wydarzenie korporacyjne. Zachowuj się w sposób profesjonalny i uprzejmy. 
 1. Ubierz się stosownie: Wybierz ubranie odpowiednie dla okazji i charakteru wydarzenia. Sprawdź wcześniej, czy jest ustalony jakiś dress code. 
 1. Zachowaj umiar w spożyciu alkoholu: Jeśli na wigilii serwowane są napoje alkoholowe, pamiętaj o zachowaniu umiaru. Nadmierne picie może prowadzić do nieodpowiedniego zachowania. 
 1. Rozmawiaj z różnymi osobami: To doskonała okazja, aby lepiej poznać swoich kolegów z pracy. Nie ograniczaj się do rozmów z osobami, których już dobrze znasz. 
 1. Unikaj tematów kontrowersyjnych: Unikaj rozmów na tematy polityczne, religijne czy inne kontrowersyjne tematy, które mogą prowadzić do konfliktów. 
 1. Bądź otwarty na nowe doświadczenia: Jeśli są organizowane różnego rodzaju gry, zabawy czy prezentacje, bądź otwarty na uczestnictwo. To doskonała okazja do integracji z zespołem. 
 1. Zachowaj szacunek dla innych tradycji: Jeśli w zespole są osoby o innych wyznaniach lub kulturach, pamiętaj o ich uczuciach i szanuj ich tradycje. 
 1. Podziękuj za prezenty i okaż wdzięczność: Jeśli firma decyduje się na wręczanie prezentów, okaż wdzięczność za ich otrzymanie. 
 1. Zachowaj pozytywną energię: Staraj się być pozytywny i uśmiechnięty. Twój entuzjazm może wpłynąć na ogólną atmosferę wydarzenia. 
 1. Pamiętaj o etykiecie w mediach społecznościowych: Jeśli robisz zdjęcia czy zamieszczasz posty z wydarzenia, pamiętaj o zachowaniu dyskrecji i poszanowaniu prywatności innych uczestników. 
 1. Dostosuj się do tonu wydarzenia: Wigilia firmowa może mieć różne charaktery, od bardziej formalnych po luźniejsze. Dostosuj swoje zachowanie do ogólnej atmosfery. 
 1. Podziękuj za organizację: Nie zapomnij podziękować organizatorom za ich wysiłek i pracę włożoną w zorganizowanie wydarzenia. 

Rola pracodawcy podczas świątecznego spotkania zespołu 

Rola pracodawcy w wigilii pracowniczej jest kluczowa, ponieważ to on ponosi odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniej atmosfery, dbałość o dobrostan pracowników i zapewnienie udanego przebiegu wydarzenia. Pracodawca pełni rolę organizatora i gospodarza tego świątecznego spotkania, a także twórcy wyjątkowej okazji do budowania relacji w zespole. 

Podczas wydarzenia pracodawca powinien powitać zespół, prezentując program i zwracając uwagę na najważniejsze momenty, takie jak tradycyjne łamanie się opłatkiem czy wręczanie prezentów. Dodatkowo, pracodawca może także wykorzystać tę okazję do podziękowania pracownikom za ich trud i zaangażowanie w minionym roku oraz podkreślenia wartości firmy. 

Rola pracodawcy to także tworzenie pozytywnej atmosfery – warto więc zachęcić pracowników do integracji czy wspólnego śpiewania. Szef może aktywnie uczestniczyć w różnych zabawach, grach czy konkursach, co może pomóc w łagodzeniu barier między różnymi szczeblami hierarchii oraz zacieśnieniu relacji w zespole. 

Podczas służbowej Wigilii Bożego Narodzenia pracodawca ma szansę pokazać, że firma jest miejscem, w którym warto pracować, a członkowie zespołu są cenieni jako cenne ogniwo organizacji. 

Podsumowanie 

Wigilia firmowa to okazja do budowania więzi wśród pracowników, celebrowania wspólnych sukcesów oraz tworzenia pozytywnych wspomnień. Starannie przemyślane detale, uwzględnienie różnorodności uczestników i wyjątkowy charakter wydarzenia sprawią, że firma może stworzyć niezapomnianą i serdeczną atmosferę, która odda ducha świąt oraz wartości organizacji. 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460