Oferta
Blog

Wypalenie zawodowe – co to jest, jak rozpoznać u pracowników i przeciwdziałać? 

Wypalenie zawodowe – co to jest, jak rozpoznać u pracowników i przeciwdziałać? 
Powrót
07 lipca 2023
|
4 min.
Wellbeing
Julia Pucek
Julia Pucek

Według badania “Global 2022 Gen Z and Millennial Survey” firmy Deloitte, 46 procent przedstawicieli pokolenia Z i 45 procent millenialsów odczuwa wypalenie zawodowe[1]. Zjawisko to zatacza coraz szersze kręgi i to wśród coraz młodszych osób. Nie należy go lekceważyć, a pracodawcy powinni być szczególnie wyczuleni w tej kwestii i wiedzieć jak na bieżąco reagować. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:  

Wypalenie zawodowe – definicja 

Syndromem wypalenia zawodowego po raz pierwszy zdefiniowany został przez amerykańskiego psychiatrę Herberta Freudenbergera. Określił on to zjawisko jako “spadek poziomu energii jednostki, w wyniku zbyt dużej ilości zadań stawianych przez środowisko pracy oraz przeciążenia problemami”[2]

Pojęcie wypalenia zawodowego jest bardzo często łączone z długotrwałym stresem, któremu poddany jest członek zespołu w miejscu wykonywanej pracy. Osoba dotknięta tą dolegliwością jest rozczarowana realizowanymi zadaniami i w efekcie przestaje widzieć sens w wykonywaniu obowiązków zawodowych. 

Syndrom wypalenia zawodowego dotyka najczęściej osób na stanowiskach kierowniczych lub przedstawicieli zawodów, w których występuje intensywny kontakt z ludźmi. Nie jest to jednak regułą i tak naprawdę każdy pracownik może zostać dotknięty tym zjawiskiem.  

Wypalenie zawodowe – przyczyny 

Problem wypalenia zawodowego może mieć swoje korzenie w wielu aspektach. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć poniższe kwestie: 

 • przewlekły stres związany z pracą – jeśli praca wymaga wielu kontaktów interpersonalnych i wysokiego zaangażowania emocjonalnego, pracownik jest narażony na długotrwały stres i w efekcie syndrom wypalenia. 
 • zbyt wysokie wymagania względem pracownika – zatrudniony nie jest w stanie poradzić sobie z narzucanymi zadaniami, przez co nadmiar obowiązków prowadzi do frustracji i rezygnacji. 
 • brak wsparcia i perspektyw na rozwój – alienacja, brak zainteresowania problemami pracownika ze strony pracodawcy czy brak możliwości rozwoju (psychicznego i finansowego) to jeden z czynników prowadzących do wypalenia w pracy. Osoba zmagająca się z taką sytuacją przestaje widzieć sens w wykonywanych czynnościach zawodowych. 
 • złe warunki pracy – na przykład narażenie na ciągły hałas, brak dostępu do naturalnego światła czy brak odpowiednich narzędzi do realizowania obowiązków zawodowych. 
 • brak work-life balance – przyczyną wypalenia zawodowego może być również brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Taka sytuacja występuje, gdy pracownik “zabiera” pracę do domu lub pracuje w wyższym wymiarze czasowym, niż wcześniej przewidziany (nadgodziny). 

Objawy wypalenia zawodowego 

Podstawowe symptomy wypalenia zawodowego zostały określone w koncepcji amerykańskiej profesor psychologii Christiny Maslach. Uczona wyszczególniła trzy etapy wypalenia zawodowego.  

Fazy wypalenia zawodowego:  

 • wyczerpanie emocjonalne – charakteryzuje się zaburzeniami psychosomatycznymi – bólami głowy, bezsennością czy drażliwością. U pracownika występuje chroniczne zmęczenie i wyczerpanie fizyczne. 
 • depersonalizacja – pracownik staje się obojętny i bezduszny. Dąży do ograniczenia kontaktu, zachowuje dystans, jakość jego pracy ulega obniżeniu. W interakcjach z innymi ludźmi występuje zjawisko ich odhumanizowania (na przykład na linii lekarz-pacjent).  
 • obniżone poczucie dokonań osobistych i własnych możliwości – praca staje się źródłem udręki, a pracownik wypada ze swojej roli. Etap ten może prowadzić do uzależnień lub rezygnacji z pracy[3]

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym? Jak pomóc pracownikowi? 

Pracodawcy nie powinni lekceważyć syndromu wypalenia zawodowego wśród swojego zespołu. Przede wszystkim należy porozmawiać z osobą, u której zauważymy objawy wypalenia zawodowego. Ważne jest określenie jej problemów oraz oczekiwań. Pracodawca nie powinien zakładać, że zatrudniony sam poradzi sobie z syndromami, które go dotknęły w środowisku pracy[4]

Metody, które pomogą przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu: 

 • opieka psychologiczna – specjalista pomoże pracownikowi znaleźć przyczyny wypalenia i jednocześnie podpowie jak rozwiązać problem. Warto więc zapewnić pomoc w zakresie funkcjonowania firmy, by zatrudniony wiedział, że nie jest pozostawiony sam sobie. Wsparcie w utrzymaniu równowagi psychicznej można zawrzeć w ramach świadczeń w zakresie polis pracowniczych[5]
 • określenie zakresu obowiązków i rozplanowanie pracy – pracownik powinien wiedzieć, jakie firma stawia przed nim zadania i obowiązki oraz jakich rezultatów w efekcie oczekuje. Wprowadzenie terminarza pozwoli uporządkować cele i określić je w czasie. Zadbaj również o feedback – rozmawiaj z pracownikiem zarówno o aspektach do poprawy, jak i jego sukcesach i osiągnięciach. 
 • umożliwienie urlopu – natłok obowiązków w wielu firmach powoduje, że wielu pracowników nie może wyjechać na urlop, by “naładować baterie”. Jeśli zauważysz u pracownika objawy wypalenia zawodowego, umożliw mu wypoczynek w odpowiadającym mu okresie. 
 • kontrola czasu pracy – warto obserwować czy pracownicy nie podejmują się zadań, które przerastają ich możliwości. Efektywna praca powinna iść w parze z odpoczynkiem i regeneracją. Pracownicy pracujący “po godzinach” są bardziej narażeni na wypalenie. 
 • benefity pracownicze – atrakcyjne, dodatkowe świadczenia pracownicze pomogą pracownikowi zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym. Być może również odkryją w nim nową pasję. 

Istotna jest również profilaktyka. Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Przede wszystkim nie należy nieustannie pracować na najwyższych obrotach i dbać o work-life balance. Bardzo istotną kwestią są również pasje poza pracą – nie pozwólmy, by praca wypełniała całe nasze życie z czasem wolnym włącznie. Specjaliści wskazują, że ważna jest również regularna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. 

Podsumowanie 

Wypalenie zawodowe to poważny problem, który z jednej strony rujnuje zdrowie pracownika, a z drugiej ma negatywny wpływ na działalność przedsiębiorstwa. Organizacje powinny więc wdrażać programy, które umożliwią skuteczną reakcję na problem i pozwolą pomóc pracownikowi wrócić na właściwe tory i ponownie cieszyć się pracą. 


Przypisy:  

 1. https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/about-deloitte/articles/raport-global-2022-gen-z-and-millennial-survey.html  
 2. https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/syndrom-wypalenia-zawodowego-objawy-przyczyny-leczenie-skutki/  
 3. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/10310/8810  
 4. https://b2b.katalogmarzen.pl/wypalenie-zawodowe-jak-pomoc/  
 5. https://zdrowiewpracy.pl/zdrowie-pracownika/wypalenie-zawodowe-oficjalnie-problemem-zdrowotnym/ 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460