Oferta
Blog

Aktywacja pracowników – pomysły i dobre praktyki 

Aktywacja pracowników – pomysły i dobre praktyki 
Powrót
24 sierpnia 2023
|
2 min.
Rozwój
Katarzyna Kucaj
Katarzyna Kucaj

Aktywacja pracowników to ważny aspekt funkcjonowania przedsiębiorstwa, o którym wielu pracodawców zapomina lub traktuje go jako potrzebę drugiej kategorii. Umiejętne działania w tym zakresie potrafią mieć jednak wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. 

Z poniższego tekstu dowiesz się: 

  • Co to jest aktywacja pracowników?  
  • Jakie są korzyści z aktywacji pracowników? 
  • Jak wpływać na aktywację pracowników?  

Aktywacja pracowników – definicja  

Aktywacja pracowników to pojęcie odnoszące się do poziomu zaangażowania zespołu oraz jego motywacji i entuzjazmu względem pracy w danej organizacji. Z punktu widzenia funkcjonowania firmy jest to aspekt wpływający na osiąganie celów organizacyjnych. Wiąże się bezpośrednio z efektywnym zarządzaniem zasobami ludzkimi. Aktywowani pracownicy są pełni entuzjazmu i wykazują się zaangażowaniem, co przekłada się wprost na lepsze wyniki przedsiębiorstwa. 

Dlaczego warto zadbać o aktywację pracowników? 

Aktywacja pracownika sprawia, że zyskuje on wyższy poziom motywacji. Aktywowany pracownik ma poczucie celu i znaczenia swojej pracy. Takie pozytywne nastawienie może przekładać się na szereg wartości dodanych dla przedsiębiorstwa. Wystarczy wymienić tu wyższą produktywność, lepszą jakość świadczonych usług i wykonywanych produktów, mniejszą rotację pracowników czy zwiększenie innowacyjności. Aktywacja kadry może się również przyczynić do powstania lepszego klimatu organizacyjnego oraz do lepszej obsługi klientów, co zbuduje ich większą lojalność wobec firmy. 

Pomysły na aktywację pracowników 

Jak skutecznie aktywować pracowników? Na dobre samopoczucie zespołu mogą wpłynąć między innymi trzy dobre praktyki:  

Program rozwoju zawodowego i szkoleń 

Stworzenie programu rozwoju zawodowego umożliwi zespołowi możliwość nauki i doskonalenia umiejętności, a to z kolei wpłynie na zaangażowanie i motywację pracowników. W ramach programu mogą być organizowane cykliczne szkolenia, warsztaty i webinaria, skoncentrowane na rozwijaniu kompetencji niezbędnych do pracy lub rozwoju zainteresowań zawodowych. 

Dzielenie się odpowiedzialnością i decyzjami  

Ważne jest, by dać pracownikom możliwość podejmowania decyzji i odpowiedzialności za wykonane zadania. Dzięki stworzeniu atmosfery współpracy i kreatywnego proponowania pomysłów, członkowie zespołu wytworzą w sobie większą więź z organizacją. Powinni czuć, że ich wkład ma znaczenie dla funkcjonowania firmy. Warto więc organizować regularne spotkania będące swoistymi “burzami mózgów”. 

System nagród i uznania 

Zaspokajanie potrzeb pracowników jest niezbędne do ich prawidłowego samopoczucia w firmie. Przejrzysty system nagród i uznania sprawi, że będą czuli się docenieni za wykonywaną pracę. Taki klimat w firmie przekłada się na odczuwane przez zespół bezpieczeństwo, stabilność i zadowolenie. Plan może obejmować nagrody finansowe, dodatkowe benefity, bony, wyróżniania czy możliwość awansu na wyższe stanowisko. 

Podsumowanie  

Wprowadzenie powyższych pomysłów na aktywację zespołu może pomóc w zwiększeniu zaangażowania, zadowolenia z pracy oraz motywacji, co z kolei przełoży się na ich lepszą wydajność i lepsze wyniki firmy. Pracodawcy powinni więc pamiętać, że aspekt aktywacji zatrudnionych nie powinien być pominięty w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460