Oferta
Blog

Piknik firmowy – jak zorganizować udaną imprezę? 

Piknik firmowy – jak zorganizować udaną imprezę? 
Powrót
25 sierpnia 2023
|
3 min.
Pracownik
Julia Pucek
Julia Pucek

Organizacja pikniku firmowego to nie tylko okazja do oderwania się od codziennych obowiązków, ale również doskonała sposobność do budowania relacji między pracownikami oraz wzmacniania więzi w zespole. To chwila, w której formalne ramy pracy ustępują miejsca luźniejszej atmosferze, sprzyjającej nie tylko relaksowi, lecz także twórczym interakcjom. 

Kluczem do udanej imprezy jest jednak odpowiednie zaplanowanie każdego detalu, począwszy od wyboru lokalizacji, przez dobranie atrakcji, aż po uwzględnienie różnorodnych gustów i potrzeb uczestników. Jak zorganizować atrakcyjny event, który zapisze się w pamięci pracowników na długi czas? 

Z poniższego tekstu dowiesz się: 

 • Jakie są korzyści płynące z organizacji pikników firmowych?  
 • Jak zorganizować piknik firmowy?  
 • Jakie są najczęstsze błędy przy organizacji pikników firmowych? 

Dlaczego warto organizować pikniki firmowe?  

Organizacja pikników firmowych stanowi niezwykle cenną inicjatywę z wielu względów. To chwila, gdy pracownicy i kadra zarządzająca mają okazję oderwać się od biurowych murów oraz rutyny codziennej pracy, zanurzając się w luźniejszej i bardziej swobodnej atmosferze. W tym nieformalnym otoczeniu na świeżym powietrzu powstają relacje, które wykraczają poza standardowe interakcje służbowe. 

Piknik firmy to także doskonała okazja do integracji zespołu. Pracownicy, którzy na co dzień niekoniecznie współpracują, mogą nawiązać nowe kontakty i wzajemne relacje, co pozytywnie wpływa na dynamikę wewnętrzną przedsiębiorstwa. Wspólne zabawy, gry i rozmowy poza biurkiem sprzyjają budowaniu więzi, które przekładają się na lepszą komunikację i współpracę uczestników pikniku firmowego już podczas codziennych obowiązków w firmie. 

Wśród najważniejszych zalet związanych z organizacją pikników pracowniczych możemy wymienić:  

 • wzmacnianie relacji i integrację zespołu, 
 • redukcję stresu, 
 • wspieranie kreatywności, 
 • budowanie pozytywnego wizerunku firmy, 
 • promowanie współpracy i komunikacji, 
 • odciążenie od rutyny, 
 • ukazanie uznania i wdzięczności, 
 • motywowanie zespołu. 

Organizacja pikników firmowych – praktyczne porady w 6 krokach 

Imprezy integracyjne w formie pikników powinny być szczegółowo zaplanowane. Na co należy zwrócić szczególnie uwagę? Przedstawiamy sześć najważniejszych kroków:  

Określenie celu i budżetu 

Zacznij od wyznaczenia celu imprezy – czy ma to być wydarzenie integracyjne, celebracja sukcesów czy może okazja do zwiększenia zaangażowania pracowników. Następnie ustal budżet, który uwzględnia wszystkie potrzebne elementy, takie jak wyżywienie, atrakcje, dekoracje i logistykę. 

Wybór daty, lokalizacji i tematu 

Wybierz dogodną datę, biorąc pod uwagę dostępność pracowników i pogodę. Następnie określ lokalizację – może to być teren rekreacyjny, park, plaża czy agroturystyka. Wybór tematu może dodać imprezie dodatkowego uroku i sprawić, że będzie bardziej zapadająca w pamięć. 

Tworzenie harmonogramu 

Sporządź szczegółowy harmonogram, w którym uwzględnisz kolejność wydarzeń, takich jak otwarcie imprezy, atrakcje piknikowe, posiłki, gry i rozrywki. Upewnij się, że plan jest realistyczny i zostawia odpowiednią ilość czasu na każdą część imprezy. 

Dobór atrakcji i rozrywki 

Wybierz atrakcje, które będą odpowiednie dla grupy pracowników i tematyki imprezy. Mogą to być gry zespołowe, konkursy, występy artystyczne, warsztaty czy animacje dla dzieci (jeśli będą obecne). Warto zadbać o różnorodność, aby każdy znalazł coś dla siebie. 

Zarządzanie logistyką 

Zajmij się wszystkimi szczegółami logistycznymi, takimi jak wynajem sprzętu, transport, zaplecze sanitarne, parkingi, zabezpieczenie medyczne itp. Upewnij się, że wszystko jest dostosowane do liczby uczestników i charakteru imprezy. 

Kontrola jakości i komunikacja 

Przed samą imprezą, dokładnie sprawdź, czy wszystkie elementy są na swoim miejscu – dekoracje, jedzenie, atrakcje. Zadbaj również o skomunikowanie informacji o imprezie do pracowników – powinna uwzględniać datę, miejsce, plan i ewentualne sugestie dotyczące ubioru. 

Najczęstsze błędy przy organizacji pikników firmowych 

Przy organizacji pikników firmowych można popełnić kilka często występujących błędów, które mogą wpłynąć negatywnie na przebieg imprezy oraz zadowolenie uczestników. Czego należy się więc wystrzegać na piknikach firmowych? 

 1. Niewystarczające planowanie – brak starannego planu może prowadzić do chaosu podczas imprezy. Brak klarownego harmonogramu, źle przemyślana lokalizacja czy brak sprecyzowanych działań mogą utrudnić przebieg wydarzenia i wpłynąć na jego jakość. 
 1. Niedostosowanie się do preferencji uczestników – ignorowanie różnorodności gustów i potrzeb uczestników to częsty błąd. Organizując piknik, trzeba uwzględnić różnice kulturowe, diety czy zainteresowania, aby każdy czuł się komfortowo. 
 1. Niedbałość o logistykę i infrastrukturę – nieprawidłowe przygotowanie miejsca, brak zaplecza sanitarnego czy niewystarczająca ilość miejsc siedzących i stołów może zaburzyć komfort uczestników. Niedostateczna infrastruktura może też wpłynąć na jakość atrakcji i wydarzeń. 
 1. Brak elastyczności i reakcji na zmiany – nawet najlepiej zaplanowana impreza może napotkać na niespodziewane sytuacje, takie jak zmienne warunki pogodowe czy awarie techniczne. Brak elastyczności i umiejętności reagowania na takie zmiany może skutkować rozczarowaniem uczestników. 

Podsumowanie 

Uczestnictwo w pikniku firmowym niesie ze sobą wiele korzyści dla pracownika, a docelowo również dla całej organizacji. To nie tylko okazja do oderwania się od rutyny pracy, lecz także doskonała szansa na budowanie relacji między pracownikami, integrację zespołu oraz wzmocnienie ducha współpracy. To wyjątkowy moment, w którym formalne bariery ustępują miejsca luźniejszej atmosferze, sprzyjającej kreatywności i spontanicznym interakcjom. Kluczowym elementem sukcesu jest staranne zaplanowanie eventu, uwzględniające preferencje i potrzeby uczestników, atrakcyjne atrakcje oraz dbałość o każdy detal. 

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460