Oferta
Blog

Employee Value Proposition – definicja, elementy i jak stworzyć

Employee Value Proposition – definicja, elementy i jak stworzyć
Powrót
07 lipca 2023
|
3 min.
Pracodawca
Julia Pucek
Julia Pucek

Employee Value Proposition (lub w skrócie: EVP) stanowi bardzo ważny element employer brandingu zewnętrznego. To w głównej mierze właśnie ta propozycja jest wabikiem, który może przekonać potencjalnego kandydata do związania się z przedsiębiorstwem. Jednak to coś znacznie więcej, niż obietnica dofinansowania pakietu sportowego lub paczka na święta.

Z poniższego tekstu dowiesz się:

Employee Value Proposition – definicja

Określenie EVP – Employee Value Proposition – w tłumaczeniu na język polski to “propozycja wartości dla pracowników”. EVP stanowi istotny element employer brandingu, wprost nakierowany na przekonywanie do firmy i w efekcie pozyskiwanie utalentowanych kandydatów.

EVP to zestaw korzyści, które pracodawca oferuje swoim pracownikom. Nie chodzi jednak jedynie o benefity pracownicze, które przewijają się w większości ogłoszeń o pracę – dofinansowanie pakietów sportowych czy wczasów, prywatną opiekę medyczną lub owocowe wtorki.

Skuteczna strategia EVP zakłada zaproponowanie zatrudnionemu również emocjonalnych korzyści, które sprawią, że środowisko pracy stanie się dla niego bezpiecznym miejscem, umożliwiającym samorozwój. W efekcie działania skupione wokół Employee Value Proposition nie tylko pozwalają pozyskać nowych pracowników, ale również zatrzymują w organizacji dotychczasowych.

Kluczowe elementy Employee Value Proposition

By oferta EVP była atrakcyjna i spełniała wszystkie założenia (a więc zarówno benefity materialne, jak i korzyści emocjonalne), powinna składać się z pięciu głównych elementów:

Wynagrodzenie

Ten składnik Employee Value Proposition odnosi się do finansów. Pracownik powinien być usatysfakcjonowany swoją pensją i posiadać możliwość zdobycia dodatkowych nagród w postaci awansów i premii. Bardzo istotnymi aspektami tego punktu są również terminowość wypłat oraz przejrzystość systemu finansowania i wynagradzania w ramach dodatkowych działań.

Korzyści

Ten element EVP odnosi się do systemu świadczeń oferowanego pracownikom. Obejmuje więc płatny urlop lub nieobecność z powodu choroby, świadczenia zdrowotne, ubezpieczenie czy na przykład czesne lub wsparcie edukacji dzieci zatrudnionego.

Kariera

Obszar odnoszący się bezpośrednio do czynników dotyczących stabilności i tego, czy pracodawca oferuje pracownikom możliwości rozwoju kariery. Wiąże się z aspektem szkoleń, edukacji oraz awansów.

Środowisko pracy

Składnik EVP odnoszący się do atmosfery i reguł obowiązujących w miejscu pracy. Zatrudniony powinien mieć świadomość pracy w pozytywnym i przyjaznym środowisku, gdzie jasno są określone jego obowiązki i rola. Dodatkowo pracodawca powinien zadbać o balans między życiem zawodowym a prywatnym pracownika.

Kultura firmy

Wszystko, co dotyczy fundamentalnych wartości wyznawanych przez dane przedsiębiorstwo oraz wewnętrznej komunikacji w firmie. Pracownik powinien mieć świadomość, że organizacja zapewnia dobrą atmosferę pracy, sprzyjającą rozwijaniu umiejętności i komfortowi. Kultura organizacyjna firmy powinna być spójna z oczekiwaniami i wartościami zatrudnionych, a sam pracodawca powinien umieć doceniać sukcesy i osiągnięcia pracowników.

Konstruowanie atrakcyjnej oferty EVP – 4 kroki

Właściwie zdefiniowane EVP usprawni komunikację z potencjalnymi pracownikami i ułatwi proces rekrutacji. Oto cztery kroki, które pomogą stworzyć atrakcyjną Employee Value Proposition w ramach strategii employer brandingowej:

  1. Zdefiniuj potrzeby potencjalnych pracowników i zastanów się kogo potrzebujesz w zespole – podczas konstruowania strategii EVP zastanów się czego potrzebują pracownicy i co może dać im satysfakcję. Wyczucie potrzeb pracownika pozwoli stworzyć optymalną propozycję. Możesz tego dokonać za pośrednictwem badań, na przykład ankiet czy wywiadów.
  2. Istotne jest, byś również Ty określił kogo chcesz widzieć w swoim zespole – jakie cechy powinien posiadać odpowiedni kandydat i co powinien ze sobą i swoimi umiejętnościami reprezentować.
  3. Zidentyfikuj unikalne cechy firmy – chodzi o wyszczególnienie atutów organizacji, które będą atrakcyjne dla przyszłych zatrudnionych i wyróżnią Twoją firmę na tle innych podmiotów.
  4. Stwórz spójną narrację – Twoja oferta powinna przedstawiać wartości i korzyści wiążące się z pracą w organizacji. Istotne jest również, by była przejrzysta, przyciągająca uwagę i by jasno komunikowała jakie oczekiwania pracownicy mogą mieć od firmy. Zadbaj o to, by była dostosowana do różnych grup, a więc zarówno do kandydatów, jak i obecnych pracowników.
  5. Monitoruj efekty – po stworzeniu oferty EVP sprawdzaj czy faktycznie odnosi zamierzony skutek. Jeśli nie przyciąga nowych talentów, być może wymaga korekty. Stale wsłuchuj się również w potrzeby pracowników, które z biegiem czasu mogą okazać się zmienne.

Kanały promocji

By wskazać zalety marki pracodawcy poprzez EVP, należy umieścić propozycję w kanałach komunikacji z potencjalnymi kandydatami. Podstawą będzie oczywiście zamieszczenie EVP w ogłoszeniach rekrutacyjnych na portalach z ofertami pracy.

Do promocji EVP warto wykorzystać również własne kanały, a więc blogi firmowe oraz kanały w mediach społecznościowych. W takiej formie strategia EVP i wizerunek pracodawcy mogą być wyróżnione na przykład poprzez dedykowany post lub artykuł szerzej przedstawiający temat.

Podsumowanie

Employee Value Proposition wchodząca w skład employer branding to jedna z możliwości budowy silnego zespołu i rozwoju przedsiębiorstwa. Podczas kreowania oferty EVP należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach. Nasze Employee Value Proposition powinno być stałe, uniwersalne i wyróżniające. Oznacza to, że propozycja nie powinna podlegać drastycznym zmianom w czasie, za to musi być dostępna dla wszystkich potencjalnych kandydatów. Jednak przede wszystkim kluczem jest, aby EVP była jedyna w swoim rodzaju i wyróżniała naszą firmę.

Dobrze skonstruowana oferta benefitów przyciągnie nowe talenty, a ich zaangażowanie pozwoli umocnić pozycję przedsiębiorstwa na rynku.

Chcesz poznać
szczegółową ofertę?
Skontaktuj się z nami!

hello@cyrekevents.com  |  tel. +48 570 733 362

NAJNOWSZE POSTY NA BLOGU

Wróć na górę
Polityka prywatnościRodo

Cyrek Events Sp. z o.o.
ul. Rybna 14
30-254 Kraków

KRS 0000491629
NIP 7322172650
Regon 101709460